Az emberek a környezetüket a színek révén is megtapasztalják. A világítás színe a fény spektrális összetétele, mivel egy fényforrásból, vagy egy test visszatükröződéséből származik.
A színhőmérséklet referenciaértékeként a gyertya lángja (1500 K) és a kék ég (> 10 000 K) szolgál. Minél magasabb a színhőmérséklet (Kelvin – K) értéke, annál fehérebb lesz a világítás színe. Minél alacsonyabb ez az érték, a fény színe annál melegebb , hangulatosabb lesz.
Színhőmérsékletek besorolása
Meleg fehér (warm white – WW): <3 000 K. Ezt a színhőmérséklet kellemes a szemnek. Olyan helyeken érdemes használni, ahol a kényelem kiemelkedő fontosságú, pl.: nappali, étterem vagy bárok.
Természetes fehér (neutral white – NW): 3 300 – 5 300 K. A fehér szín mellett nincsenek egyéb hozzáadott tónusok, így ezzel a megvilágítással színhű színvisszaadás érhető el, emiatt szinte bármelyik helyiségben kiválóan alkalmas a megvilágításra.
Ideális választás munkahelységek, irodák megvilágítására. Hideg fehér (cool white – CW): >5 300K. A fehér szín mellett egy minimális kékes tónus is jelen van, így ezzel a megvilágítással egy elegáns, jeges hatás érhető el, ezáltal erősebb fényerő és tisztább megvilágítás jellemzi. Kiválóan alkalmas közösségi helyek, irodák, munkahelyek, kórházak megvilágítására.
Gyakran található a színhőmérséklet alatt egy kiegészítő szám, mint pl.: 830.
Mit jelent ez? Mint lejjebb látható, a színvisszaadási index és a színhőmérséklet kombinációja. A 830 színhőmérséklet tehát: 1. számjegy: 8 (0) = Ra> 80 2. és 3. számjegy: 30 (00) = színhőmérséklet 3000K
A fény színhőmérséklete és közérzetünk
A világítás kiválasztásakor az egyik legfontosabb paraméter, amit figyelembe kell venni az a fény színe (Kelvinben kifejezett színhőmérséklete):
- Hideg fehér (CW – 5000-6500 Kelvin), élénkít és elősegíti a koncentrációt.
- Neutrál fehér (NW – 3500-4000 Kelvin), köztes színhőmérséklet, amely megfelel a délutáni természetes fénynek. Semleges hatással van az emberi szervezetre.
- Meleg fehér (WW – 2700-3300 Kelvin), megkönnyíti a pihenést és elősegíti a relaxálást; ez a természetes fény napfelkeltekor és napnyugtakor megfigyelt színhőmérséklete.
Ennek alapján tudjuk kiválasztani a megfelelő színhőmérsékletű fényt otthonunk bármelyik helyiségébe.
- Hálószoba – meleg fehér fény (javítja az alvás minőségét és hatékonyabbá teszi a pihenést).
- Előszoba/folyosó – meleg fehér fény (hangulatosabbá teszi ezeket a helyiségeket).
- Iroda – hideg fehér fény (növeli az összpontosítást és a koncentrációt).
- Nagy forgalmú helyiségek: konyha, fürdőszoba, nappali, műhely – neutrál fehér fény (a legélethűbben adja vissza a tárgyak színét, továbbá hasznos a mindennapi bőrápolás és sminkelés során).
- Gyerekszoba – a fény színhőmérsékletét a gyermek életkorának megfelelően kell kiválasztani. Egy diák számára – különösen az íróasztalnál – a hideg fehér szín a legjobb, a meleg fehér fény pedig elősegíti a gyermek elalvását.